Archive

Posts Tagged ‘cost’

Can I Go Too?

February 27th, 2012

As I was reading the blog Peggy wrote about tracking expenses last week, one line stood out to me more than any other, “I really need to follow my own advice.”  After my most recent trip to the grocery store, I was thinking the same thing.

Usually, my son and I go to the grocery store every Friday morning.  I like to shop at that time because it is quiet and I can get in and out quickly.  I do not have to worry about taking my son to the grocery store; he just sits back and enjoys the ride in the cart.

The problem came this past Friday when my husband had the day off of work.  Even though I knew better, I invited him to join us for our weekly shopping trip.  Many people have trouble with their children asking for treats or sneaking extra food into the cart.  Not me.  My husband is the one who does that.  I spent $15 more than usual!

If I spent an extra $15 each week at the grocery store, that would be $780 per year.  What could your family do with an extra $780 per year?  I can think of a few things that we could do.  So, I have learned my lesson this time, I need to follow my own advice and let my husband sleep in on his day off while my son and I go to the grocery store.

 

 

 

 


For other tips while at the grocery store, check out:
10 Tips for Saving at the Grocery Store

Justine Hoover, MS, RD, LD

eat, plan, shop , , , , ,

How much do YOU spend on food a week?

June 27th, 2011

Last week I showed a group of nutrition professionals features of the SpendSmart.EatSmart web page including the Cost of Food at Home calculator. You put in the number, age, and gender of your family members and the number of meals eaten away from home.  The calculator then tells you how much your family would spend at the grocery store according to the low-cost food plan.

I commented that while people know what they spend for their rent or house payment, car payment, etc. most people don’t know how much they spend on food.  This is because we buy food at many different places and times during the month.  Plus the more people in a family, the more places and more times we buy.    In the discussion that followed, many in the group agreed with me that they did not know what they spent on food….they just bought what they needed.  However, there were 2 or 3 who said that they did know what they spent.   These 2 or 3 had young families and indicated that they were trying to stretch their money for many different priorities.  This confirms my belief that when money is tight we pay attention to what and where we are spending so we can make a plan to reduce expenses.

The discussion prompted me to explore my own food costs.  Since I track my expenses on a computer and I use a debit card for almost all my food buying and eating out I have a pretty good tracking system.  From February 1-May 31 (4 months) I ate meals out 59 times at different restaurants for a total of $334*. I spent $759 on groceries so my food total was $1104.

Figuring I eat out between 3 and 4 times a week, the computer tells me the cost of food at the grocery store should be between$744 and $788.  My cost of $759 means that what I am spending at the grocery store is right in line with the low-cost plan.

We all know that know that eating out costs more than eating at home.  After all, we are paying for someone else to select, prepare, serve and clean up.    My records show this is true for me.  If I would have eaten all my food at home the Cost of Food at Home calculator tells me that I could have purchased all the food I need for good health for $230 per month or $924 for the 4 months.  I spent $180 more than that ($1104-$924 = $180).   That $180 is money I could spend somewhere else if I wanted to give up eating out.

The first step in cutting food costs is to know how much and where you are spending your money now.  Learn how to track your spending on the SpendSmart.EatSmart web site in the Planning section under What you Spend Now.

*this does not count the times I paid for guest’s meals or work meals that were reimbursed

eat, food preparation, plan , , , ,

Drink Water – It’s Free and It Doesn’t Make You Fat

May 16th, 2011

During the summer many of us grab drinks to take on walks, hikes, bike rides, picnics, cookouts, etc.  Many times those drinks are loaded with sugar and calories.  In fact, the new 2010 Dietary Guidelines indicate that added sugars contribute an average of 16% of the total calories in American diets.  And 36% of those calories come from soda, energy drinks and sports drinks (see the chart below).  That’s more than candy, ice cream, cakes, and cookies combined.

Strong evidence shows children and adolescents who consume more sugar-sweetened beverages have a higher body weight compared to those who drink less of these beverages.  Moderate evidence also supports this relationship in adults.

Sugar-sweetened beverages provide excess calories and few essential nutrients to the diet.  Reduce the intake of sugary drinks by:

  • Drinking fewer sugar-sweetened beverages
  • Consuming smaller portions
  • Substituting water and other beverages with few or no calories for sugar-sweetened beverages

If you want to get an idea of how many teaspoons of sugar and calories there are in various beverages, play Interactive Beverage Guide to Sugars.   Show the website to your children and encourage them to decrease the sugar they get through sweetened beverages.

Sources of added sugars in the diets of the US Population ages 2 years and older

Sources of added sugars in the diets of the US Population ages 2 years and older

If you would like a closer look at this chart go to: http://www.health.gov/dietaryguidelines/dga2010/dietaryguidelines2010.pdf and then to page 29 where you will find FIGURE 3-6 Sources of Added Sugars in the Diets of the US Population Ages 2 years and Older.

pointers from Peggy

plan, shop , , , , ,

Feed 50 People for $50!

March 28th, 2011

Need recipes that will feed a crowd (e.g. a club, relatives, or a post-event gathering) for $50 or under?

Stacia Sanny and our nutrition staff in Polk County used the menu below to serve 50 people at a get acquainted activity.  We wanted to recruit families and show volunteers at the First Assembly of God Church in Des Moines about EFNEP (Expanded Food and Nutrition Education Program).

The recipes are on the SpendSmart EatSmart recipe page except for the Garden Salad.  You could substitute carrot/celery sticks for that.  The recipes are easy to multiply to match your group size.

  • 3 Can Chili.  Cans of beans, corn and tomatoes with chili powder.  Reduce the sodium by using frozen corn if you like. To go really inexpensive, cook dry beans instead of using canned.
  • Splendid Fruit Salad.  For 50 people you would probably use 25-30 fruits.
  • Garden Salad (lettuce mix out of a bag, chopped tomatoes and carrots, dressing)
  • Pumpkin Apple Cake.   Two cakes will do it.  Sprinkle with powdered sugar if you want. 

Here’s what Stacia reported after the event.
We received wonderful comments. They loved the cake . . . and couldn’t believe that it was considered a healthy snack. We multiplied the recipes about 13 times (chili and fruit salad). We actually had leftovers. The chili was so easy — and the fact that you could see vegetables in it already made it different than normal chili. The recipe uses corn besides the usual tomatoes and meat.

We had a number of people ask for the recipes so they could make them at home!

- pointers from Peggy

food cost, plan, recipes , , , , , , ,

Fruits and Vegetables: Wal-Mart is Getting the Message

January 24th, 2011

We all know that fruits and vegetables are great for weight management and reduce the risk of chronic disease.  Fewer than 10% of us eat the amount we need.

Why don’t we eat 4-5 cups of fruits and vegetables a day like we’re supposed to?  Sometimes it’s because we don’t have them on hand at home, we don’t like the taste, we don’t know how to prepare them, they aren’t available at our local store, or we think they cost too much.

The index price of fruits and vegetables has gone up by about 40% in the last 30 years while the price of some processed foods has gone down. Wal-Mart’s recent announcement of lowering the cost of fruits and vegetables in their stores sounds great.  If fruits and vegetables are more affordable, we will all benefit. 

I just hope Wal-Mart doesn’t lower the prices they pay to farmers. They say they are going to lower their costs by making their supply chain more efficient.  I hope they can do it.  

In the meantime, if you want great recipes that include fruits and vegetables check our recipes on the Spend Smart Eat Smart website.

-pointers from Peggy

eat, food cost , ,

Trim Your Waistline and Your Budget – Three Simple Steps!

January 10th, 2011

Woman measuring waist with tape measureWith the holidays behind us its time to find ways to trim some of those extra pounds and pay off some bills.  It’s possible to eat healthier and stick to a budget.  Here are three ways to trim your food spending without sacrificing good nutrition.

1. Before you go to the store know what you are going to buy.  First, check your refrigerator and cupboard.  Do you already have items on hand for this week’s meals?  Then review local flyers for weekly specials.  No need to buy a newspaper; most stores have their ads online.  Include some of the sale items in your weekly menu.  Finally, make a list.  It’s critical to help manage your grocery budget; otherwise, it is easy to be swayed by unhealthy foods and things you don’t really need this week.

2. Back to Basics.  Fill your grocery cart with fruits and vegetables, meat, beans, chicken, fish, pasta, brown rice, whole grain bread, basic cereals like oatmeal, non-fat or low fat milk, and yogurt.  Skip the high profile foods like granola, power bars, chips, special drinks, and juices.  Package your own single size servings of  cheese and crackers and granola bars. (Peggy’s Pet Peeve …. Frozen vegetables are a good buy because you can use only what you need and the rest won’t spoil. Now, in the name of convenience, it’s hard to find a bag that isn’t a “steamer” bag.  The cost of the bags hasn’t changed, but now there are only 12 ounces instead of 16.)

3.  Drink Water.  Stop buying soda, juice and sports drinks, and switch to plain water or water with lemon.  Consumption of sweetened beverages for women in the U.S. has more than doubled, at a cost of 300-400 calories a day and $500 a year.  Soda, fruit drinks, sports beverages, lattes, smoothies, and sweetened iced tea are thought to be one of the main contributing factors to our epidemic of obesity.  Invest in two (2) refillable water bottles for each member of the family so there is always a cold one in the refrigerator.  Label them with names so you can reuse the containers.

-pointers from Peggy

food cost, plan, shop , , , , ,

Tips for buying laundry detergent

January 25th, 2010

We are constantly reminded that non-food items are more expensive at grocery stores than big box stores. Is this true? Not at the stores I checked in central Iowa! The laundry detergent, Xtra, was cheaper than the store brands at 3 of the 4 stores, and only one cent more at Fareway. Also, the store brands were almost always more than the Xtra brand.

This just goes to show that sometimes you have to get out your calculator and do the math to figure out the best price. Unit price = cost/unit (loads, ounces, number of items). However,  unit price doesn’t compare quality or consider your family’s preferences.

So where should we go to get the most economically-priced laundry detergent? If you are grocery shopping and need laundry detergent, I would recommend purchasing it there. It will save you the time and fuel used in making the trip to a big box store. 

With laundry detergent, another way to save is to carefully measure out the recommended amount instead of just pouring directly into the washer.

 

Fareway

Hy-Vee

Wal-Mart

Target

Xtra
per load price

$0.07

$0.07

$0.06

$0.10 for Purex
(did not have Xtra)

Store Brand
per load price

Trend
$0.06

Countryfare: $0.08

Great Value: $0.14

Up&Up:
$0.17

Unit cost for detergent (unit is one load). Central Iowa, January, 2010. 

 -advice from Amanda

resources , , , , ,

$30 serves 8 a Healthy Holiday Dinner

November 16th, 2009

Thanksgiving is just a couple weeks away and for many of us that means lots of great food. But it doesn’t have to mean a lot of calories, extra weight, and an empty wallet. Last weekend we figured out a traditional menu that will serve 8 people a healthy meal for $30.

Why is it healthy? The turkey is roasted—not fried, the food is homemade so it isn’t loaded with sodium like many of the  convenience foods, the vegetables and fruits are prepared letting the natural flavors shine rather than be smothered, and we have skipped the crust on the pie and gone right to the ‘good for you’ pumpkin filling.

My sister is trying to promote a “Turkey Trot” on Thanksgiving morning for us—just like they do in her husband’s hometown. The Turkey Trot is a 3K route and everyone walks or runs as far as they want and are able. This sounds like a great plan to me, and I think it would work with our family since we share the cooking. Walking and talking sure makes the exercise go more quickly.

Check out the turkey dinner recipes and see how we figured the costs.

-pointers from Peggy

food cost, food preparation, recipes , , , , , , , ,

What’s the most expensive protein food?

November 2nd, 2009

Last summer, Stacey Krawczyk posted an article on food and health.com called “Salmon is less expensive than hot dogs.” The article focuses on the cost of protein foods since meals usually revolve around protein, and protein foods are a high cost item in meals. Ms. Krawczyk compared the cost per gram of protein in various products. We did the same thing with prices in Ames. The prices are a little different, sometimes because of the type or brands that were used (for example, Krawczyk used kosher hot dogs). Hot dogs seem inexpensive because the cost per pound or package is less, but you have to eat 4 hot dogs to get the same protein in a 3-ounce hamburger.

If you would like to see the protein cost comparisons for Iowa, check out the cost of 1 gram of protein comparison. We have posted our findings from lowest to highest cost per ounce.

-pointers by Peggy

food cost, resources , , , , ,

100-Calorie Snacks…Convenience vs. Cost

October 13th, 2009

100-calorie snack packs are a temptation when I am trying to keep my calories under control…I’m tempted because they are convenient, but I always balk at the price. Plus, most of them are higher in sugar and fat than I usually eat. Try these delicious 100-calorie options instead!

2 cups raspberries

28 grapes

1 cup blueberries

1 cup mango chunks

½ medium cantaloupe

15 strawberries dipped in 1⁄4 cup Cool Whip Lite

45 steamed edamame (green soybeans)

½ red bell pepper dipped in 3 tablespoons hummus

½ cup low-fat cottage cheese with 5 strawberries

29 pistachios

5 Nabisco Nilla Wafers

-pointers by Peggy

food cost, food preparation, resources , , , ,