Stocking the Grocery Pantry

I threw a list of Pantry items together in 2004 and went shopping. My goal was to confirm or dispel what participants in my budgeting classes would argue: that it was cheaper to purchase groceries at larger markets, especially those in larger towns where there is more than one grocery store.

What I challenged them to consider was the cost of transportation and the added time it took to make a 1 hour round trip each week for groceries; especially if the sale items were the same price in a local store.  Did they save enough to off-set those costs? Even though the cash register receipt is lower for the same items, it wasn’t enough savings to cover the cost of transportation.

I took my list shopping to the local grocery in 2007 and again today.   Here’s what I’ve learned from the comparison:

  • The cost for store brands, 2004-2018, increased 54.7%, the national brands increased 34.3%.
  • The margin between the cost of buying a store brand and buying a national label continues to erode. In 2004 the difference was 30%, in 2018 the difference is 24%. Store brands still cost less, but not as much.  Quality becomes more important.
  • The changes in package sizes has slowed. I found several items in smaller packages between 2004 and 2007; but only Oat Cereal was found in a smaller package in 2018.
  • Some items are lower priced. Brand name stick margarine is priced lower than the 2004 cost and the store brand is equivalent to the brand name price. Oat Cereal, when broken down into price per ounce, is 27 cents today. In 2004 it was 26 cents an ounce.  Brand name green beans have declined slightly since 2007, with store brands getting close to equivalent price.
  • Items on my pantry list with a larger than average increase in price are: a 2 lb. block of processed cheese food – the national brand increased 100%; a 5 lb. bag of national brand flour increased 61%.

A new player in the pantry shopping list is a local dollar store.  My grocery sack included a combination of store brands and national brands. The sizes were equivalent. Not everything on the list was available. Some items were lower, but others were higher in price. In the end my combination sack cost the same as the store brands at the local grocery.   If you have the time and pay attention to prices you could lower your total grocery costs by shopping at both stores if they are close to each other.

Visit the Spend Smart, Eat Smart website for low cost recipes and other tools to manage your grocery dollars.

 

Joyce Lash

Joyce Lash

Joyce Lash is a Human Sciences Specialist in Family Finance who wants to keep you ahead of the curve on financial information.

More Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

    

Subscribe to “MoneyTip$”

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Archives

Categories