Good or Bad? Finding Reliable Nutrition Information on the Web

The Keto diet, the DASH diet, the Paleo diet. What about Intermittent Fasting? With the start of a new year, many people set New Year’s resolutions with hopes of making some sort of change in their life. A top New Year’s resolution is to eat better and lose weight. And a popular source people look to for nutrition information is the internet. You can find reliable nutrition information on the web, but you need to be careful where you look and what websites you trust. Below are five tips for finding trustworthy nutrition information online.

  • Consider the source. Choose most often sites that have web addresses that end in .gov, .edu, or .org. These are most often websites for government agencies, educational institutions, and professional organizations.
  • Know the sites purpose. Is it to provide information or to sell something? If available, read the “About” section of the site to help determine the reliability of the information on the site.
  • Look for the evidence. Health decisions are best based on medical and scientific research, not on opinion. Look to see the sources of information for the website. Be cautious of sites that offer information from a single source.
  • Check the date. Health information is continually changing. Check the bottom of the page to find out how recently it was updated or reviewed.
  • Visit a health professional. Online health information should not replace talking with your physician or other health professionals.
  • Along with Spend Smart. Eat Smart., visit www.choosemyplate.gov and www.eatright.org for reliable nutrition information. Next week we will have guest blogger Rachel Wall share red flags to be aware of when considering different diets and how to find an eating pattern that is right for you.

Jody Gatewood

Jody Gatewood

Jody Gatewood is a Registered Dietitian who enjoys spending time in the kitchen baking and preparing meals for her family. She does lots of meal planning to stay organized and feed her family nutritious meals.

More Posts

Vegetable Dip

Last week our blog was all about buying yogurt.  This week we have a tasty recipe using yogurt as the main ingredient – Vegetable Dip.  This recipe is very helpful at my house because my youngest son will not eat vegetables unless he has something to dip them in.  I like this recipe better than ranch dressing or store bought dip because the yogurt adds some nutrition to those vegetables that he would not get otherwise.

This recipe is so easy – all you have to do is combine plain yogurt with some seasonings.  Make sure that you let this dip rest in the refrigerator overnight. This rest time gives the flavors from the seasonings time to mingle together.  The hardest part of this recipe is slicing the vegetables to dip in it!

Find the full recipe here.

Enjoy!

 

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Which Yogurt Should I Buy?

For me, one of the most confusing parts of the grocery store is the yogurt area.  There are so many options! There are different types and flavors, different nutrition, and different prices.  To play it safe, I usually stick with what my family likes – citrus flavored yogurts for me, peach yogurt for my husband, drinkable yogurt for my oldest son, Greek yogurt for my daughter, and small containers of yogurt for my youngest son.  

 

But, I have wondered, what if I am sacrificing nutrition or paying too much by playing it safe?  Down below, I have created a table to help make decisions when buying yogurt. I used the information for yogurt that is available at a local grocery store where I shop.

 

Enjoy!

Yogurt Type

Container Size (oz) Cost Sugar (g) Calcium (%DV) Vitamin D (%DV)

Fruit flavored (original)

6

$0.46 19 20

20

Fruit flavored (light)

6 $0.46 10 15

20

Plain

5.3 $0.78 6 15

15

Greek fruit flavored (light)

5.3 $1.00 6 15

15

Tubes

1 tube

$0.28

(per tube)

8 10

10

Drinkable                 3.1

$0.39

(per bottle)

9

10

20

*Percent Daily Value or %DV is the amount of that nutrient for a 2000 calorie diet.

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Fast Food Restaurant vs Homemade Breakfast

Written by Kathryn Standing

Student Assistant, ISU Dietetics

It can be difficult to keep to a budget, keep yourself healthy and keep to your schedule. I have been trying to change my breakfast routine with the goal of reducing my stress and spending, all while being healthier. Easy right? If I pick up breakfast on the way to work from a drive-through, would it save me time and money? How healthy would it be? I tried a couple of fast food breakfasts near my home to see what I find and I’m sharing the low down with you.

Drive through breakfast

Sandwich

Time: 10 min — The fast food restaurant is about 6 min out of my way and the time through the drive-through was 4 min for a total of 10 min invested in my breakfast.

Cost: $ 2.59

Calories: 340

Fat: 15 g

Saturated fat: 5 g

Cholesterol: 175 mg

Sodium: 640 mg

Fiber: 1g

→ Comments: The sandwich was pretty good! I got crumbs all over my car, though. Plus, I couldn’t resist getting some breakfast potatoes, which I regretted later. If I had chosen this sandwich on a croissant instead it would have doubled my fat and added 160 calories!

Parfait

Time: 12 min — The fast food restaurant is about 5 min out of my way and was very busy! The time through the drive-through was 7 min for a total of 12 min invested in my breakfast.

Cost: $ 4.19

Calories: 240                                   

Fiber: 3g

Fat: 2.5 g                                          

Sugar: 26 g, Added 18.95g

Cholesterol: 5 mg

Sodium: 125 mg

→ Comments: It was a good parfait, very sweet! It was also in a handy container. The fast-food restaurant I went to was very busy. I managed to get the last parfait, but I worry they would be out if I wanted to get one again.

At home breakfast

Sandwich

1 whole wheat English muffin – 1 egg – 1 slice reduced fat white American singles

Time: 7 min — It took me about 4 min to cook the egg and toast the bread, plus another 3 min for clean-up.

Cost: $ .56

Calories: 245

Fat: 8.5 g

Saturated fat: 3 g

Cholesterol: 196 mg

Sodium: 530 mg

Fiber: 3g

→ Comments: This sandwich was very similar to the one I had gotten at the drive-thru, except I used the whole wheat version of an English muffin. The sandwich I made at home had better nutrition for me with almost half the fat and triple the fiber. Though the cholesterol was higher, I assume that is only because of a difference in the type and size of eggs used. The sodium was a little lower in mine, but this experiment does show that sodium is hard to limit sometimes.

Parfait

½ cup plain non-fat yogurt sweetened with 1 tsp honey – ½ cup berries (frozen, thawed) – 2 T granola

Time: 5 min — It took me about 3 min to make, plus another 2 min to clean up.

Cost: $1.16

Calories: 150

Fat: 2 g

Cholesterol: 5 mg

Sodium: 80 mg

Fiber: 6.9g

Sugar: 19.2 g,

Added sugars 6g

→ Comments: This was so easy to make. It has significantly less sugar and sodium, as well as more than double the fiber!

Verdict: Overall it was significantly cheaper to make the food at home. I saved $2.00+ on the sandwich and $3.00+ on the parfait, that’s over $5.00! $5.00+ per workday is equivalent to savings of over $100 per month! Both of my homemade items were a lot healthier for me too. The food from the fast food places was convenient, though I had to clean the crumbs out of my car later and it didn’t end up saving me any time. The largest downside for me was the temptation of all the other options available. Fried potatoes, whip cream coffee mocha-whatever-latte, and icing covered anything calling my name make it hard to stick to healthy eating. Overall the answer seems clear: skip the fast food breakfast and take the 5-7 min to make yourself something at home. Your wallet, your health, and your schedule will thank you.

Give Your Brain a Boost with Breakfast

Written by Amber Baughman
ISU Dietetic Intern

Mornings can be extremely busy, and sometimes it is hard to find time to fit in breakfast. I am not a morning person, so I need an easy and fast breakfast option every morning. Breakfast has been called the most important meal of the day and for good reason. Studies have shown that eating breakfast has many benefits, including feelings of well-being and better cognitive performance. Eating breakfast is associated with a lowered risk of cardiovascular disease and type 2 diabetes. Although breakfast is important for adults, it is even more crucial that children have breakfast every day. Eating breakfast can help children and adolescents do better in school by improving memory, test grades, school attendance, and mood.

Sadly, breakfast consumption has been declining among youth in the U.S. However, with some planning ahead, breakfast can be ready in just a few minutes. One of my favorite breakfast items to make is Scrambled Egg Muffins. They are like a blank canvas, you can use whatever vegetables, meat, or cheese you have leftover in the fridge. They are also packed full of protein, so they will help you stay full longer! I make six of them on Sunday and then warm one or two up each morning for breakfast. Now you can sleep in those few extra minutes in the morning and still enjoy an easy, healthy breakfast!

Oatmeal Cookies

It is the time of year for sharing food, especially cookies.  Our December recipe of the month, Oatmeal Cookies, is perfect for sharing.  Take these delicious cookies to a party, family gathering, or cookie exchange.

You can also make these cookies into a gift.  Start with a quart sized glass jar. Pour in any optional ingredients you would like to include from the recipe such as dried cranberries, raisins, white chocolate chips, or coconut.  Then pour in the oatmeal. Top that with the brown sugar. Pour in the rest of the dry ingredients – the whole wheat flour, baking powder, baking soda, and cinnamon. Close the lid tightly on the jar so there are no accidental spills.  Write out the instructions to the recipe on a card to give with the jar. Make sure to include amounts for the wet ingredients that are not included in the jar. You could even give out an individual serving size cup of applesauce with each jar – these are the perfect amount for this recipe.  Finally, share your jar as a gift! It is so fun to give and receive homemade gifts like this.

Enjoy!

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Homemade Dried Onion Soup Mix

Last week, I shared our homemade taco seasoning mix.  This week, I would like to share our homemade dried onion soup mix.  This dried onion soup mix is useful in seasoning soups, dips, and meats.  To make this mix, stir together dried minced onion, sodium free beef bouillon granules, onion powder, and sugar and store in an airtight container for up to six months.

This mix makes the equivalent of three packages of store bought dried onion soup mix.  This homemade mix is more expensive than the store bought version. Homemade costs $3.72 for the equivalent of three packages and the store bought is $0.72 for two packages.  However, the extra cost is more than balanced out by the savings in sodium. The homemade version has 15 mg of sodium in 1/3 cup (about the same as one store bought package) while the store bought version has 4,560 mg of sodium in one package, which is 570 mg of sodium per serving.   

The savings in sodium in this mix is important because reducing sodium consumption has health impacts.  Find more information about the connection between sodium and high blood pressure here and sodium for children here.

Try our homemade Dried Onion Soup Mix in our Slow Cooker Roast or any other recipe that calls for dried onion soup mix.

Enjoy!

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Happy Thanksgiving!

We on the Spend Smart. Eat Smart. Team are grateful for you – our readers! You ask us interesting questions, share your ideas and gives us a glimpse into your own families’ meals and traditions. You make our jobs fun and we so appreciate you following our blog and chatting with us on social media. We wish you a very happy Thanksgiving with all of the joy this season brings.

Sincerely,
Christine, Jody and Justine

Homemade Taco Seasoning Mix

Taco seasoning mix is a staple in many people’s cupboards.  It adds great flavor to taco meat, beans, soups, and dips. You can buy pre-packaged taco seasoning mix at the store or you can use our homemade version.  To make homemade taco seasoning mix, you simply need to combine minced onion, chili powder, cornstarch, crushed dried red pepper, garlic powder, dried oregano, and ground cumin in a container with a tight fitting lid.  This seasoning mix lasts a year in your cupboard.

 

This seasoning mix makes the equivalent of six packages of store bought taco seasoning mix.  The homemade seasoning mix costs about the same as store bought. Homemade is $2.46 for six packages and the store brand at my local grocery store is $0.44 for one package, which comes out to $2.64 for six packages.  

 

The big difference between the two mixes is the sodium content.  One package of store bought taco seasoning mix contains 2,580 mg of sodium, which is 430 mg per serving.   Two tablespoons of our homemade taco seasoning mix (the equivalent of one store bought package) contains 80 mg of sodium, which is about 13 mg per serving.

 

Use our Taco Seasoning Mix in Lentil Tacos, Slow Cooker Lentils, or in your own favorite taco recipe.

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Join our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Posts from the Past