Home > food cost, food preparation, recipes > Chewy Granola Bars

Chewy Granola Bars

chewy granola bars Our June recipe of the month is quick, easy, and delicious – Chewy Granola Bars. For a long time, I wanted to make homemade granola bars, but I never got around to it. When I was given the idea for this recipe, I knew it was time to try it for myself. It turns out that it is very easy and it tastes great too.

These granola bars are great for a snack for children or adults and here is why:

  • The oatmeal is a whole grain, which gives the body both carbohydrates and fiber. So, it gives you energy and makes you feel full. Whole grains have many other benefits for our bodies – we will look into these more as we work our way through a whole grain series on the blog this month.
  • The peanut butter adds protein and fat, which can help tide you over until the next meal.
  • The syrup used to sweeten the granola bars adds a delicious maple flavor.
  • These granola bars only cost 8 cents each! That is a small fraction of the cost of a pre-packaged granola bar.

I hope you enjoy making (and eating) your own Chewy Granola Bars this week!

 

 

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

food cost, food preparation, recipes , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *