Save Money with Unit Pricing

Unit pricing is a great way to save money. It helps you determine which brand, which size, or which form is the best deal. It can even save you from being tricked by flashy ‘Sale’ signs. But who wants to stand in the grocery aisle doing math to figure out the unit price? Now you don’t have to! Watch our new video on unit pricing to learn how to use the unit price calculator on our app to help you get the best deal without all the hassle.

Jody Gatewood

Jody Gatewood

Jody Gatewood is a Registered Dietitian who enjoys spending time in the kitchen baking and preparing meals for her family. She does lots of meal planning to stay organized and feed her family nutritious meals.

More Posts

2 thoughts on “Save Money with Unit Pricing

  1. Thank you for the help I receive. I have a vegetarian daughter and a celiac daughter. I just down loaded your vegetarian planner which I will share with her.

  2. Doris,
    We are glad to hear you find the blog and our Spend Smart. Eat Smart. resources helpful. And thank you for sharing the resources with your daughter. We hope she finds it helpful too.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Join Our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Posts from the Past