How Much is Convenience Costing You?

Thank you for all of your comments and ‘shares’ of our new Unit Price Calculator video. We are thrilled that you are enjoying it and we hope that the calculator proves to be a handy tool for you. Last week Jody shared how unit pricing can help you decide which form of a food is the best value. The example she used was cheese – shredded, sliced and string cheese.

Product Large Package Unit Price  Individually Packaged Unit Price Convenience cost and Other Factors
Peanut Butter 40 ounces for $6.69

$0.17 per ounce              

12 ounces (8 1.5-ounce cups) for $2.99

$0.25 per ounce                           

The small cups cost nearly 50% more. The individual cups also contain more than a standard serving, which may lead to waste or more calories than I expected.
Carrots 16 ounces for $0.99

$.06 per ounce

12 ounces (4 3-ounce bags) for $1.69

$0.14 per ounce

The small bags of baby carrots are more than twice the price of big carrots. I like the flavor of big carrots better and cutting a big bag down into carrot sticks takes me about 10 minutes. Most weeks, I am willing to take the time to do that.
Cheese Crackers 6.6 ounces for $2.38

$0.36                                                                               

9 ounces (9 1-ounce bags) for $5.49

$0.61 per ounce                                                                              

This price difference is big at $0.25 per ounce more for the individually packaged crackers. I might buy one package of the little bags to keep around for snack emergencies, but buy the larger package routinely.

This week, I am sharing how unit pricing can help you know the cost of convenience packaging. From carrots to nuts to crackers, many of the things I buy at the grocery store come in large packages or in individual packages. When I am planning my meals for the week and putting together my grocery list, I often think about how much I am going to be home and how much time I will have to prepare food. Sometimes, when time is really tight, I am OK with paying a bit more for convenience if it will help me eat healthy during a busy week. However, I like to know how much I am actually paying for that convenience and unit pricing is how I do that. Here are some examples:

Convenience is rarely free and unit pricing allows me to know exactly how much more I am paying to have something individually packaged for me. If you are looking to cut back on your grocery costs, think about where you may be paying for convenience and whether it is worth the price.

Happy Saving!
Christine

Christine Hradek

Christine Hradek

Christine Hradek is a State Nutrition Specialist with Iowa State University Extension and Outreach. She coordinates ISU’s programs which help families with low income make healthy choices with limited food budgets. Christine loves helping families learn to prepare healthy foods, have fun in the kitchen and save money. In her spare time, Christine enjoys cooking, entertaining and cheering on her favorite college football teams with her family and friends.

More Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Join Our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Recent Posts

Posts from the Past