Unit Pricing – Canned Versus Frozen

I am going to focus today on canned and frozen fruits and vegetables.  I buy these at every trip to the grocery store because:

  1. They are quick and easy to prepare.  I can open a can, drain, heat (for vegetables), and serve.  Or, I can thaw and serve frozen fruits and vegetables.
  2. My family loves them.  I am lucky because my family will eat up canned and frozen fruits and vegetables every time I serve them.
  3. They are nutritious.  They have vitamins, minerals, and fiber.  I try to buy canned fruits packed in juice and unsweetened frozen fruit to reduce added sugars.  I also rinse canned vegetables and buy frozen vegetables without sauces to reduce added sodium.

So, how do I use unit pricing to get the best buy on these fruits and vegetables?  I divide the price by the ounce weight of the package. Here are some recent prices I found at a local grocery store.

Canned Frozen
Peaches Price

Package Size

Unit Price

$1.12

15 ounces

$0.07 per ounce

$2.36

16 ounces

$0.15 per ounce

Pineapple Price

Package Size

Unit Price

$1.48

20 ounces

$0.07 per ounce

$2.36

16 ounces

$0.15 per ounce

Carrots Price

Package Size

Unit Price

$0.82

14.5 ounces

$0.06 per ounce

$0.84

12 ounces

$0.07 per ounce

Corn Price

Package Size

Unit Price

$0.72

15 ounces

$0.05 per ounce

$1.94

32 ounces

$0.06 per ounce

All of these items are inexpensive per ounce, but canned costs a little less than frozen.  Prices will vary from week to week and sometimes I need canned or frozen for a particular recipe, so my grocery cart looks different each week.  We have had fun with unit pricing and we hope you have too. Let us know about your adventures with unit pricing!

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

3 thoughts on “Unit Pricing – Canned Versus Frozen

  1. Did you actually weight the food without the liquid in the can? You might be surprised at actual food costs when you do. You are paying for a lot of liquid sometimes in canned products. Frozen is just food if nothing was added and you lose the water weight that was pressured into the vegetables.

  2. Hi Cindy,
    That is a great point, thank you so much! I used the weight provided on the can, which includes the juice. At my house I drain off the juice, but I do save it because my husband likes to drink it and I add it to fruit salads and smoothies. There are probably many who do not save the juice, so the unit price of canned would be more in line with the price of frozen.
    Thank you so much,
    Justine

  3. Also I think frozen fruits & veggies are healthier because there isn’t any or as much added sodium.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Join Our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Recent Posts

Posts from the Past