Protein Snack Boxes – Convenient or Costly?

From work or school to sports practices, events and everything in between, finding time to eat during the day can be difficult! It seems like grabbing a quick snack at the grocery store is a perfect solution…until you compare the cost to individual servings of protein foods. Yes, I will admit that I am guilty of buying these little convenient protein packs to stash in my lunch for a quick afternoon snack before I head out the door to my next event. However, I might rethink how much I’m spending on this packs. 

Below are some common protein packs, which vary from 1.5 – 2 ounce portions. There are many brands that make these packs. I chose these three because they are common national brands and not because of any particular attributes of the products. The average cost from a smaller grocery store was $1.89, the price at a larger supermarket was $1.28 and from a convenience store was $1.75


Cost/Serving Grocery StoreCost/Serving SupermarketCost/Serving Convenience Store Calories* (kcal) Protein* (grams)
Oscar Mayer P3 (ham, almonds, cheddar – 2.3 ounces)$2.19$1.50$1.9919012 
Sargento Balanced Breaks (white cheddar cheese, almonds, dried cranberries – 1.5 ounces)$1.49$1.09$1.691807
Hormel Natural Choice (ham, white cheddar cheese, dark chocolate pretzels – 2 ounces)$1.99$1.25$1.5918010
Average Cost:$1.89$1.28$1.75

*Calorie and protein information from supermarket website

After researching the pre-packaged protein packs, I wanted to check pricing on individual items. Here is what I found. 

Individual costs of protein foods


Cost/Serving Grocery StoreCost/Serving SupermarketCalories* (kcal)Protein* (grams)
Ham – 2 ounces$0.62$0.366010
Almonds – ¼ cup $0.55$0.351606
Peanuts – 1 ounce$0.19$0.121607
Cheddar cheese – 1 ounce$0.25$0.211107
String cheese – 1 each $0.29$0.24707
Eggs – 1 each$0.12$0.05706
Hummus – 2 tablespoons$0.29$0.19702
Peanut butter – 2 tablespoons$0.11$0.091907
Turkey jerky – 1 ounce $1.83$0.948013

*Calorie and protein information from supermarket website

Some of these have more protein in them as a single item than the snack pack as a whole! I even have many of them on hand at home.  Next week, I will share how I put together some of these snack packs in my own kitchen.

This blog was written by Iowa State University Dietetic Intern Laurynn Verry.

4 thoughts on “Protein Snack Boxes – Convenient or Costly?

  1. Hi Peggy

    We would consider Hy-Vee a supermarket since it offers services and products beyond grocery items.

  2. Hi Peggy – A grocery store is usually smaller and limited to only selling food and some basic household and self care items like detergent and shampoo. A supermarket offers additional services and a wider array of products.

  3. Hi Peggy – HyVee would be a supermarket because it sells products beyond groceries and basic household items and provides a variety of non-grocery services. This is how we distinguish a supermarket from a grocery store which sells only groceries and basic household and self care items such as detergent and shampoo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Join Our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Recent Posts

Posts from the Past