Pantry Picks – Tortillas

Last week Justine introduced you to the new feature on our website called Pantry Picks and shared some ways to use whole wheat bread. I am excited about this new collection of resources because it highlights how we can make the best use of ingredients that are inexpensive, long-lasting and really easy to prepare. This week I’m highlighting our Pantry Pick on whole wheat tortillas.

We use a fair amount of tortillas in my house. We like Mexican flavored foods so I make a number of meals using whole wheat tortillas. And if I need a quick lunch or supper for my kids, they often choose a simple cheese quesadilla. My son prefers a white flour tortilla for his quesadilla but will eat the whole wheat tortillas for other meals.

Here are a few ways to use whole wheat tortillas:

This week try a new recipe using whole wheat tortillas!

Jody Gatewood

Jody Gatewood

Jody Gatewood is a Registered Dietitian who enjoys spending time in the kitchen baking and preparing meals for her family. She does lots of meal planning to stay organized and feed her family nutritious meals.

More Posts

Pantry Picks – Whole Wheat Bread

We are excited to announce a new feature on Spend Smart. Eat Smart. called Pantry Picks. Pantry Picks
provide tips on nutrition, storage, and preparation for foods that you might commonly find in your
pantry or cupboard. Each week this month, we are going to look at a different Pantry Pick. We hope you
learn some new ways to use these staple foods.

Today, I am going to introduce you to our first Pantry Pick – whole wheat bread. You can almost always
find a loaf of whole wheat bread in my pantry. Find out why I like whole wheat bread on my post from
last week. We usually use whole wheat bread for sandwiches and toast. If you or your family prefer
another type of bread for sandwiches and toast, fear not!. Here are some other great uses for whole
wheat bread:

Make sure to check out our new Pantry Picks section on our website for more information about whole
wheat bread. Next week Jody will be sharing about tortillas.

Enjoy!

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Crispy Baked Chicken

Our May recipe of the month is Crispy Baked Chicken and it is a popular one.  Boneless, skinless chicken is coated in crushed cornflakes and baked. Serve this tasty chicken with a fruit and a vegetable and you have a complete meal.  Many people I have talked to about this recipe like to season the crushed cornflakes beyond the garlic powder. Some suggestions I have received include basil, Italian seasoning, chili powder, lemon pepper, and oregano.  If you have a favorite herb or spice give it a try!

Recently, we have been talking a lot about unit pricing on the blog.  This recipe is a great chance to use your unit pricing skills when buying the chicken.  The recipe calls for 1 ½ pounds of boneless, skinless chicken. This can take several forms, so lets look at the unit price below to see what is the best buy.

Breasts Price

Package Size

Unit Price

$5.90

1.69 pounds

$3.49 per pound

Thighs Price

Package Size

Unit Price

$3.83

1.54 pounds

$2.49 per pound

Tenders Price

Package Size

Unit Price

$5.62

1.28 pounds

$4.39 per pound

In this case, the chicken thighs were the best buy.  Remember, prices will change from week to week, so make sure to double check the unit price before you buy.

Enjoy!

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Children and Fish

A few weeks ago, I mentioned that I rarely ate fish growing up. However, fish is a favorite of my children. We usually eat it for dinner once a week.

You may be wondering if I am worried about my children being exposed to mercury in the fish I feed them. The answer is no because I choose fish that the EPA and FDA have designated safe to eat including cod, pollock, salmon, and tilapia. This chart has great advice on the appropriate types and amounts of fish for children and pregnant women. It is safe for children ages 2 years and older to eat one or two servings of fish per week. Eating fish may even have lifelong health benefits. These include brain function and prevention of chronic disease.

Adding fish, or any food, to the menu at home can be tricky. Family members of all ages may not be comfortable with new foods. Here are some of the things I try:

  • Stick with it for the long haul. The more they see the food, the more likely they are to try it (and like it). It may take weeks, months, or years, but they will eventually try it.
  • Serve it with other things they like. Favorite side dishes can make a new food more appealing. * Serve it as part of a mixed dish. Our Fish and Noodle Skillet is a great way to include fish with other tasty foods your family members may like.

Try adding fish to your weekly menu. Let us know how it goes!

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Happy Thanksgiving!

We on the Spend Smart. Eat Smart. Team are grateful for you – our readers! You ask us interesting questions, share your ideas and gives us a glimpse into your own families’ meals and traditions. You make our jobs fun and we so appreciate you following our blog and chatting with us on social media. We wish you a very happy Thanksgiving with all of the joy this season brings.

Sincerely,
Christine, Jody and Justine

Add Some Fiber to Your Day!

Has all of our talk about fiber this month got you thinking about adding more fiber to your meals? I sure hope so! Today I have two meal plans to share with you. Both include three meals, one snack, and 25-30 grams of fiber.

Enjoy!

 

Meal Plan 1: (Fiber in grams)

Breakfast 

Lunch   

  • 1 1/2 cups Zesty Whole Grain Salad (5)
  • 1 sandwich with
    • 2 slices whole wheat bread (4)
    • 1 slice cheese
    • 3 ounces deli meat
  • Water

Supper

Snack

Total grams of Fiber: 29 grams

 

Meal Plan 2: (Fiber in grams)

Breakfast

Lunch   

Supper

Snack

  • 4 cups popcorn (3)

Total grams of Fiber: 25.5 grams

 

Note:  If you need more or less fiber depending on your age and gender, adjust amounts of food up or down to meet your personal needs.

Justine Hoover

Justine Hoover

Justine Hoover is a Registered Dietitian and mom who loves to cook for her family.

More Posts - Website

Join Our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Posts from the Past