Pre-Made vs Homemade Dinner

Skillet dinnerReady to go dinner in a box! The convenience is certainly tempting, but what is the trade-off?

At my grocery store I can purchase a pre-made meal kit for about $2.39. It calls for 1 pound of ground beef and that costs $3.99. That brings the total cost to $6.38 for 5 servings or $1.28 per one-cup serving. Not bad!

But wait…

I’m left with a meal that doesn’t include any vegetables, fruit or whole grain and very little dairy! I guess it wasn’t such a great value after all.

One of my favorite Spend Smart. Eat Smart. recipes is Skillet Lasagna. It is also a one skillet meal and it delivers the same creamy goodness as the boxed meal for less money. It is also much healthier using whole grain pasta, spinach and low-fat cheeses. Even better, it’s less expensive at just $1.16 per one-cup serving.

Here is how the two compare:

homemadepremadedinner

The choice seems pretty clear to me! I would gladly invest a little more effort for a much healthier meal. Plus, the Skillet Lasagna makes enough for me to have leftovers for my lunches throughout the week.

If your family really loves boxed meals, think about how you can make them a little healthier by adding veggies like broccoli, spinach or chopped tomatoes.

If you try our Skillet Lasagna, let us know what you think on the Spend Smart. Eat Smart Facebook page!

s Signature-1

Christine Hradek

Christine Hradek

Christine Hradek is a State Nutrition Specialist with Iowa State University Extension and Outreach. She coordinates ISU’s programs which help families with low income make healthy choices with limited food budgets. Christine loves helping families learn to prepare healthy foods, have fun in the kitchen and save money. In her spare time, Christine enjoys cooking, entertaining and cheering on her favorite college football teams with her family and friends.

More Posts

Join Our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Recent Posts

Posts from the Past