Spending Less and Eating Healthier: Part 3 of 3

Shopping

Almost every day I notice an article about how to save at the grocery store.  We have many of those tips summarized on the SpendSmart.EatSmart website.

Compare unit prices for best buy explains unit pricing and how it can save you money.  A free step by step lesson will make you a whiz at finding the best buy.

Aisle by aisle tips tells the best buys in each food group, how much you need for good health, and how to store food so it will not spoil.  You can also get a concise buying guide from our PDFs called Spend Smart basics on the lower right of each of the aisles pages.

 

 

 

What is the better buy when purchasing melons?

melons1Small seedless?…Larger with seeds?…Cantaloupe?

Last week I took the time to weigh the melons and figure the unit price by dividing the price by the pounds ($/#). It turns out all three pictured were around $.28/pound. I was surprised because I thought the seedless would cost more.

Seedless watermelon – 11 pounds for $2.99 = $.27/pound
Seeded watermelon – 18 pounds for $4.99 = $.28/pound
Cantaloupe – 7 pounds for $2.00 = $.29/pound

Of course, none of this information tells us anything about the flavor or ripeness. Last week I got a melon so ripe I called the store and complained. The manager told me next time I shop to bring the receipt and get a refund.

Three tips for selecting ripe melons include:

  1. they should feel heavy for their size,
  2. have a sweet smell, and
  3. have a yellow underside where they touched the ground.

-pointers by Peggy

Join Our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Recent Posts

Posts from the Past