Ala carte options

I heard and observed many good things about the new school lunches when I ate at three different middle schools. These include:

  • students had several options for fruits and vegetables
  • students served themselves so they could put the amount they wanted on their tray
  • the food tasted good and the kids told me they liked the food
  • the food is generally healthier

What about portion size?

Calorie ranges for school lunch

(Calories can be averaged over the week.)

Grades K-5: 550 to 650 per day
Grades 6-8: 600 to 700 per day
Grades 9-12: 750 to 850 per day

The biggest concern about school lunch seems to be the portion size. The portions are based on nutrition guidelines for average children. For the first time, there are limits on the calories that can be served at meals based on students’ ages. The new guidelines require schools to serve more variety and larger portions of fruits and vegetables. On the other hand, there are limits on the amount of grains, proteins, and fat that can be served over the course of a week.

The portions served are not large enough for cross country runners or football players, but most of the kids in the lunch line are not athletes.

If your child wants more for lunch, here are some suggestions:

  • Make sure they know that they can take as much of the fruits and vegetables as they want when they go through the line if that is allowed in the district (this can vary by district). Also, ask if students are allowed to go back for more fruits and vegetables at no additional cost.
  • Ask your child if they are taking and eating what is available. You may need to work on expanding the foods your child likes by serving a variety at home and role model eating those foods.
  • Allow your child to buy additional portions from the a la cart line if it is available.
  • Have your child take snacks from home.

In Iowa, vending, a la carte, and some fundraising items have nutrition requirements based on the Healthy Kids Act of 2008.

A la Carte observations

ala carte optionsTwo of the middle schools I ate lunch at offered a la carte items. I didn’t see extra portions of the food we ate for lunch offered for sale which I thought was surprising…maybe I just missed it.

The food for sale was cans of carbonated fruit juice, 100-calorie packets of Chex mix, baked crackers, and fruit roll-ups. The kids charged these foods on their accounts just like they charged their lunches. There were no prices listed for the a la carte items and none of the kids knew how much the items cost.

My nieces both charged their Switch drink (carbonated 100% fruit juice). My brother-in-law reviewed their lunch bill and told me the Switch drink costs $1.50 for an 8-ounce can. So, instead of an economical $2.50 or less for lunch, the charge was $4.

A lower cost option would be to take extra fruits or vegetables at no charge or have the kids bring juice boxes and other snacks in their backpacks.

Healthy foods that don’t need refrigeration

  • Raisins, dried fruit, popped popcorn, dry cereals such as granola or cheerios, nuts like almonds and cashews, fruit cups, peanut butter and jelly sandwich, peanut butter on apple with raisins
  • Fresh, dried, or packaged fruits such as apricots, oranges, peaches, cherries, grapes, pears, bananas, plums, kiwi, apples, Fruit roll-ups, trail mix, oatmeal cookie

Vending Machines Eat Money

When I go by a vending machine, it is tempting to stop for a snack. But, just like everything, prices have gone up. If I buy a $.75 item every day, it adds up to $3.75 per week and $195.00 in a year. I can think of lots of things to do with $195.00—like getting several massages, or taking my family out for a special treat.

You can save money if you take a snack from home. For example, peanuts are a popular selection at a vending machine. The cost is $.75 for 2 ounces. But, if I buy a large container of peanuts* (34 ounces) for $5.29 and fill a small container that holds 2 ounces, my cost for a snack is only $.31. WOW! The vending machine snack costs more than twice as much.

This same concept works with most of the items in the vending machine…now if I can just remember to bring that snack from home.

Share with me some ways you save money on snacks.

*Dry roasted peanuts are healthier than cocktail peanuts because they have less sodium and fat.

                                                                                                          -contributed by Susie

Join Our Mailing List

Enter your email address:

Categories

Recent Posts

Posts from the Past